Достапни линкови

Молдавија-Парламентот ќе го ратификува договорот со ЕУ


Молдавскиот премиер Лурие Леанка

Парламентот на Молдавија се очекува утре на специјална седница да го ратификува Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ. Според законите во земјата, потребно е мнозинство од 51 пратеник за да се ратификува договорот за воспоставување економски и политички односи со ЕУ, кој претходно беше потпишан од премиерот Лурие Леанка во Брисел на 27 јуни. Законодавците од владејачката коалиција, која е проевропски ориентирана соопштија дека ќе го поддржат договорот.

XS
SM
MD
LG