Достапни линкови

Продемократски протести во Кина


Продемократски протести во Кина

Повеќе од половина милион луѓе излегле денеска на улиците на Хонг Конг да протестираат за поголема демократија, соопштија организаторите. Според нив, тоа се најголемите протести во градот од 1997 година. Тие најавија дека повторно ќе протестираат доколкку кинеските власти не ги слушнат барањата на луѓето за фер и слободни избори во 2017 година.

XS
SM
MD
LG