Достапни линкови

Бомбашки напад во Нигерија, 15 жртви


Најмалку 15 лица загинаа во експлозија на камион бомба во градот Маидуугури во Нигерија. Целта на бомбашкиот напад била една прометна собраќајница, покрај која се продаваат закуски за возачите кои секојдневно патуваат накај работно место.

Се уште никој не презема одговорност за нападот, но најчесто зад нив стои исламистичката група Боко Харам, која во минатата година уби илјадници луѓе. Војската со офанзивата во минатата година успеа да ја протера Боко Харам од градот во околните села.

XS
SM
MD
LG