Достапни линкови

Ирак-Курдите се подготвуваат за референдум за независност


Лидерот на ирачкиот автономен курдски регион, Масуд Барзани

Лидерот на ирачкиот автономен курдски регион, Масуд Барзани изјави дека планира да одржи референдум за независност во наредните месеци. Според него, времето за гласање во Ирак е погодно, но се уште не се знае датумот, кој ќе биде определн од Курдскиот регионален парламент. Во интервју за Би Би Си тој порача дека ќе ја почитува одлуката на народот на референдумот во Курдистан, воедно изрази надеж дека и другите ќе го сторат истото.

XS
SM
MD
LG