Достапни линкови

Ердоган ќе се кандидира за претседател на Турција


Турската владеачка партија на Правдата и развојот соопшти дека премиерот Реџеп Ердоган ќе се кандидира за претседател на државата на изборите во август.

Ердоган, кој е 11 години премиер, и покрај големите скандали, ужива голема популарност во Турција. Ердоган го предводеше економскиот развој на земјата, но предизвика и остри критики во Турција и светот за неговиот авторитарен систем на владеење.

XS
SM
MD
LG