Достапни линкови

Прва седница на новиот ирачки парламент


Новиот парламент на Ирак денеска ја започна првата седница во период кога владините сили спроведуваат офанзива за враќање на северниот град Тикрит од сунитските милитанти на „Исламската држава Ирак и Левант“ .

Се очекува парламентот да избере нов спикер, премиер и претседател. Актуелниот премиер Нури ал Малики, кој е шиит, сака и трет мандат на оваа функција и покрај честите обвинувања за поттикнување на секташките тензии, кои според критичарите доведоа до оваа криза.

XS
SM
MD
LG