Достапни линкови

Од денеска поскапа струја и акцизи за цигарите


Тарифините потрошувачи од денеска ќе плаќаат за 3,47 отсто поскапа цена за потрошената електрична енергија, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на струјата за домаќинствата ќе важи до 1 јули идната година.

Од денеска исто така се зголемува и акцизата на цигарите за 0,15, односно 0,20 денари годишно се до 2023 година. Проценките се дека цигарите што се продаваат по 50 денари за 10 години би требало да чинат 90 денари.

XS
SM
MD
LG