Достапни линкови

Венизелос-спорот со името е меѓународно отворено прашање


Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска по повод завршувањето на грчкото претседателство со ЕУ во однос на Македонија уште еднаш повтори дека прашањето за името не е билатерален спор, туку меѓународно отворено прашање. Венизелос, како што пред неколку дена изјави од Брисел зад спорот за името се крие суштински проблем за регионалната стабилност, демократија, почитување на човековите права, како и владеењето на правото, почитувањето на Охридскиот договор и на договорот од март 2013 година.

XS
SM
MD
LG