Достапни линкови

Русија-Украина не сака деескалација на конфликтот


Анатолиј Клијан

Москва соопшти денеска дека убиството на камерманот на руската државна телевизија во источна Украина пред истекот на прекинот на огнот покажува дека Киев не сака деескалација на конфликтот. Клијан бил убиен на истокот на Украина каде што се водат судири меѓу проруските сепаратисти и украинската војска. Прекинот на огнот завршува вечерва.

Се очекува францускиот претседател Франсоа Холанд и германската канцеларка Ангела Меркел телефонски да разговараат со претседателите на Украина и Русија со цел да биде поддржано продолжувањето на прекинот на огнот.

XS
SM
MD
LG