Достапни линкови

ЕУ кредит за поддршка на бугарскиот банкарски систем


Европската комисија соопшти дека го одобрила бугарското барање за продолжување на кредитната линија од 2,3 милијради долари за поддршка на банкарскиот систем на таа земја. Одлуката дојде по напуштањето на депонентите на две големи комерцијални банки во рок од една недела со што се зголемија страхувањата за финансиската стабилност на Бугарија. Претседателот Росен Плевнелиев се обиде да да ги намали тензиите, изјавувајќи дека бугарите немаат причина да се плашат за нивните заштеди. Пет лица се упасени под сомневање за обид за дестабилизирање на бугарскиот банкарски систем.

XS
SM
MD
LG