Достапни линкови

Северна Кореја потврди дека извршиле ракетен тест


Северна Кореја денеска потврди дека извршиле ракетен тест, втор за само неколку денови.

Официјалната новинска агенција на Северна Кореја, не прецизираше каков тип на проектили се тестирани, но соопшти дека лидерот Ким Јонг-ун ја надгледувал вежбата.

Војската на Јужна Кореја соопшти дека на 29 јуни била тестирана ракета од краток опсег. Неколку дена претходно беа тестирани нови ракети.

XS
SM
MD
LG