Достапни линкови

Протест во Киев за крај на премирјето во источна Украина


Демонстранти во центарот на Киев бараат да се стави крај на премирјето во источна Украина, каде што безбедносните сили се борат про-руските сепаратисти.

Од украинскиот сервис на Радио Слободна Европа велат дека неколку илјади луѓе се собраа пред претседателската зграда во Киев. Некои од демонстрантите носеле маскирни униформи и маски.

Демонстрантите бараат претседателот на Петро Порошенко да прогласи воена состојба во источниот дел на Украина, да им се даде доволно оружје на волонтерите кои се борат против „терористите“, како и социјални гаранции за лицата кои се вклучени во воената операција на истокот од земјата. .

Тие, исто така повика претседателот да побара од ЕУ построги санкции против Русија.

XS
SM
MD
LG