Достапни линкови

Камерон-Номинацијата на Јункер е грешка


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека номинацијата на поранешниот премиер на Луксембург за претседател на Европската Комисија е сериозна грешка која ќе го отежне останувањето на неговата земја во ЕУ. Камерон кој гласаше против Јункер на Самитот на ЕУ во Брисел предупреди дека националниот интерес на Британија е да се реформира ЕУ, што според него, тешко дека ќе се оствари.

XS
SM
MD
LG