Достапни линкови

Јункер номиниран за нов претседател на ЕК


Жан Клод Јункер

Лидерите на земјите членки на ЕУ се согласија да го номинираат поранешниот премиер на Луксембур, Жан Клод Јункер за нареден претседател на Европската Комисија. Веста ја соопшти претседателот на ЕП, Херман Ван Ромпуј на Твитер, по Самитот на ЕУ, кој започна вчера во Брисел.

Против кандидатурата на Јункер гласале само британскиот и унграскиот премиер Дејвид Камерон и Виктор Орбан. Камерон претходно изјави дека не го поддржува Јункер, бидејќи смета дека тој е премногу федералист за да ги протурка реформите на ЕУ. Јункер на функцијата ќе треба да го замени Хозе Мануел Баросо.

XS
SM
MD
LG