Достапни линкови

Обама побара 500 милиони долари од Конгерсот за тренинг на сириската опозиција


Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот 500 милиони долари за обука на проверени членови на сириската опозиција. Програмата за воена обука ќе ја продлабочи вклученоста на администрацијата на Обама во повеќе од четиригодишниот конфликт меѓу бунтовниците и силите лојални на сирискиот претседател Башар Асад. Барањето доаѓа откако Обама се соочи со нови критики на неговата политика во Сирија, од кои некои противници на Белата куќа тврдат дека е дозволено сунитскиот бунт да врши притисок преку Ирак за да добие сила.

XS
SM
MD
LG