Достапни линкови

Ирачкиот парламент ќе се состане наредната недела


Новиот ирачки парламент избран пред два месеца ќе се состане на 1 јули кога и ќе започне формирањето на новата влада. Најавата дојде во декрет издаден на 26 јуни од страна на ирачкиот претседател Талабани Џалали. Ирачкиот премиер Нури ал-Малики е под меѓународен притисок да се формира повеќе инклузивна влада за да ја поткопа поддршката за сунитските милитанти кои ги запоседнаа северните градови. Пораката беше доставена повторно од британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг за време на посетата на Багдад на 26 јуни. Малики призна во Хаг дека се потребни политички мерки, заедно со воена акција да ги порази сунитските бунтовници предводени од Исламска држава на Ирак и Левант, која е изданок на Ал-Каеда. Во меѓувреме, ирачките сили го започнале нападот за заземање на градот Тикрит од милитантите. Очевидци велат дека се водат жестоки борби во градот, кој падна под сунитските милитанти пред две недели. Еден владин хеликоптер бил пријавен како соборен.

XS
SM
MD
LG