Достапни линкови

Ирак-Напади против милитантите во Тикрит


Милитанти од Исламистичката држава на Ирак и Левант

Ирачките власти соопштија дека безбедносните сили лансирале хеликоптерски напад врз засолниште на милитанти во градот Тикрит. Според нив, хеликоптерите слетале во внатрешноста на еден универзитет што довело до жестоки судири со милитантите. Медиумите јавија дека војската убила десетици терористи во универзитетот, кој сега е под нивна контрола.

Информациите не може независно да се потврдат. Милитантите на Исламистичката држава на Ирак и Левант претходно ја преземаа контролата врз Тикрит.

XS
SM
MD
LG