Достапни линкови

Порошенко бара дела, а не зборови од Русија


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја повика Русија да го поддржи мировниот план со дела, а не со зборови. Говорејќи во Парламентарното Собрание на Советот на Европа во Стразбур тој порача дека Москва не прави доволно.

Американскиот државен секретар Џон Кери преходно изјави дека Русија мора да докаже дека работи на подршка на примирјето меѓу Киев и про-руските сепаратисти во источна Украина.

XS
SM
MD
LG