Достапни линкови

Кери: Москва во наредните часови треба да го подржи примирјето во Украина


Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Русија мора да докаже во наредните часови дека работи на подршка на примирјето меѓу Киев и про-руските сепаратисти во источна Украина. По денешните разговори со неговиот француски колега Лорен Фабиус во Париз, Кери оцени дека Москва треба да помогне во разоружувањето на сепаратистите и да ги поттикне да станат дел од легитимниот процес.

XS
SM
MD
LG