Достапни линкови

Најмалку 21 загинат во бомбашки напад во Нигерија


Во експлозија во трговски центар во главниот град на Нигерија Абуџа загинале најмалку 21 лице, а 17 се повредени, соопштија болнички избори. Според очевидци до експлозијата што се случи вчера дошло откако била детонирана бомба во возило што се движело кон трговскиот центар. Воени сили беа распоредени веднаш по експлозијата која најверојатно е дел од серијата насилства за која се одговорни екстремистите од исламистичката бунтовничка група Боко Харам.

XS
SM
MD
LG