Достапни линкови

Кери ќе разговара за кризата во Ирак


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз ќе разговара за кризата во Ирак каде што сунитските бунтовници преземаа големи делови во пет провинции. Кери меѓу другите ќе се сретне и со претставници на Израел, Саудиска Арабија и Јордан. Разговорите доаѓаат ден откако ирачкиот премиер Нури Ал Малиќи ги одби повиците најмногу од сунитските политичари и верски лидери за формирање на национална влада нарекувајќи го барањето удар врз Уставот.

XS
SM
MD
LG