Достапни линкови

Бомбашки напад во Нигерија, 13 жртви


Најмалку 13 лица загинале во експлозија во шопинг центар во главниот град на Нигерија, Абуја. Сведоци соопштија дека бомбата била детонирана во автомобил кој возел накај шопинг центарот. Нападот е последниот во серијата инциденти, за кои најверојатно е одговорна исламистичката милитантна група Боко Харам. Групата ја презеде одговорноста и за двете експлозии во Абуја во април, при кои загинаа 120 лица.

XS
SM
MD
LG