Достапни линкови

Ден на независноста на Хрватска


Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ

Хрватска денеска го одбележува Денот на државноста. На празникот се одбележува осамостојување на земјата од поранешна Југославија по референдумот на кој 92,18 проценти од Хрватите гласаа за независност. Во војната што следеше, животот го загубија околу 15.000 лица.

Дваесет и две години подоцна Хрватска стана членка на ЕУ. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ изјави дека денеска се потсетуваат на успесите и проблемите и ги споменуваат сите кои загинале и придонеле да се развие демократијата.

XS
SM
MD
LG