Достапни линкови

Бугарија-По 5000 евра за семејствата на настраданите во поплавите


Поплавите во Бугарија

Бугарскиот заменик-министер за труд и социјална политика Лазар Лазаров изјави денеска дека семејствата на 13-те загинатати лица во поплавите во Варна и Добрич ќе добијат еднократна парична помош во износ од по 10.000 лева, односно 5000 евра. Според него, досега биле поднесени и прифатени 519 барања за отштета на настраданите од поплавите. Бројот на досега поднесените барања, како што нагласи Лазаров, изнесува над 50 проценти од прелиминарните проценки на надлежните служби.

XS
SM
MD
LG