Достапни линкови

Ирак-Малики против влада на национално единство


Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги одби повиците за формирање влада на национално единство со цел да се спротистави на офанзивата на сунитските милитанти. Во телевизиско обраќање тој порача дека формирањето на таква влада се коси со уставот и политичките процеси.

Сунитските милитанти, предводени од Исламистичката држава на Ирак и Левант ја преземаа контролата на неколку територии во северниот и западниот дел на земјата.

XS
SM
MD
LG