Достапни линкови

НАТО - пакет подршка за Грузија и одлука за Црна Гора


Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен изјави дека НАТО ќе подготви сериозна програма за Грузија со која ќе и помогне да им се приближи на стандардите на Алијансата.

Тој ова го изјави пред денешниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО на кој ќе уќествува и американскиот државен секретар Џон Кери.

Според Расмунсен, НАТО треба да реши до крајот на идната година дали ќе ја покани Црна Гора да стане членка на НАТО.

Расумнсен додаде и дека очекува НАТО да се согласи за пакет долгогодишни мерки за подршка на Украина.

XS
SM
MD
LG