Достапни линкови

Порошено предупреди дека може да заврши прекинот на огнот


Украинскиот претседател Петро Порошенко предупреди дека тој може да се откаже од прекинот на огнот откако про-руските сепаратисти соборија украински хеликоптер. Вчера деветмина Украинци загинаа кога воениот хеликоптер Ми- 8 беше погодена од ракета и се урна во близина на источниот град Словјанск. Овој инцидент доаѓа во време на напади врз аеродромот во Доњецк и контролни пунктови, во кои имаше неколку повредени и еден загинат, иако сепаратистите најавија привремен прекин на огнот.Порошенко прогласи привремен прекин на огнот до 27 јуни како дел од мировниот план за ставање крај на борбите.

XS
SM
MD
LG