Достапни линкови

Џон Кери во посета на ирачките курди


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Ирбил, во курдскиот регион во Ирак, како дел од неговите дипломатски напори за смирување на воената и политичка криза во земјата.

Кери од претседателот на курдската автономна област Масуд Барзани ќе побара по активна улога во помагањето на реформите на шиитската влада во Ирак против која се борат сунитските милитанти.

Масуд Барзани пак, за американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен, Барзани изјави дека Ирак се распаѓа и ја повторни заканата за референдум за независност на курдската област.
XS
SM
MD
LG