Достапни линкови

Повик за ослободување на политичките затвореници во Белорусија


Алес Биалиатцки
Белорускиот активист за човекови права Алес Биалиацки, кој беше неочекувано ослободен на 21 јуни изјави дека сите други политички затвореници во земјата треба да бидат пуштени на слобода. Тој порача и дека не планира да ја напушти Белорусија, туку ќе продолжи со неговите активности во борбата за човекови права. Биалиацки, кој беше осуден за даночна измама притоа додаде и дека земјата не е слободна.
XS
SM
MD
LG