Достапни линкови

Локации во Тартастан и Белорусија на листата на УНЕСКО


Болгар
Античкиот град Болгар во руската република Тартастан стана дел од листата на светско наследство на УНЕСКО на 38 сесија која се одржа во Доха, Катар. На листата се наоѓа и прекугранична шума помеѓу Белорусија и Полска. Седум други локации во Кина, Костарика, Германија, Вијатнам, Индија, како и Филипини и Данска исто така се нашле на листата. Градот Болгар бил дом на цивилизацијата на Волга-Болгарите која постоела меѓу седмиот и петнаесетиот век.
XS
SM
MD
LG