Достапни линкови

Пакистанските власти се подговуваат за офанзива против милитантите


Напад врз засолниште на милитанти во Северен Вазиристан
Пакистанската војска испрати предупредување до жителите на Северен Вазиристан дека имаат рок до крајот на денот да го напуштат регионот пред да се случи нападот против исламските милитанти. Околу 430 илјади луѓе веќе избегале во Пакистан и Авганистан.
Пакистанските власти спроведуваа воздушни напади врз засолништвата на милитантите во регионот во изминатите недели, а војската на 15 јуни објави дека е во план и голема офанзива.
XS
SM
MD
LG