Достапни линкови

Лавров во посета на Ерменија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со неговиот ерменски колега Едвард Налбандијан со кој разговарал за интеграција на земјата во Евроазиската економска унија, како и за меѓусебната соработка во регионалните и меѓународните организации. Ерменија соопшти дека планира да и се придружи на Евроазиската економска унија при крајот на годината. Претседателите на Русија, Казахстан и Белорусија минатиот месец го потпишаа договорот за формирање на унијата на 1 јануари наредната година.
XS
SM
MD
LG