Достапни линкови

ЕУ со санкции против 12 сиријски министри


Министрите за надворешни работи на Европската Унија, на денешниот состанок во Луксембург договорија замрзнување на сметките и забрана за патување на 12 сиријски министри, сметајки ги за одговорни за сериозни кршења на човековите права. Со оваа одлука, сега од Европската Унија се занкционирани вкупно 191-но лице од Сирија, како и 53 компании и институции, вклучувајки ја и Централната банка на Сирија. Граѓанската војна во Сирија трае веќе три години.
XS
SM
MD
LG