Достапни линкови

Порошенко бара помош од западните лидери


Украинскиот претседаел Петро Порошенко ги повика германската канцеларка Ангела Меркел и другите светски лидери да помогнат во смирувањето на бунтот на про-руските сепаратисти во источниот дел на Украина, е соопштено денеска од неговиот кабинет во Киев. Инволвирањето на Меркел и на другите светски лидери е исклучително важно за смирување на конфликтот во источна Украина, се вели во соопштението по телефонскиот разговор на Порошенко со Меркел.
XS
SM
MD
LG