Достапни линкови

За полски министер сојузништвото со САД е безвредно


Министерот за надворешни работи на Полска Радек Сикорски изјавил дека полското сојузништво со Вашингтон е безвредно и дури и штетни на државата затоа што создава лажно чувство на безбедност, тврди полското списание „Wprost", повикувајќи се на снимки од приватен разговор на министерот направени неодамна. Списанието објави краток транскрипт на разговор во кој лицето за кое се тврди дека е Сикорски користејќи вулгарен јазик и пцостите вели дека полско-американскиот сојуз би можел да ги отуѓи двата клучни соседи на Полска, Русија и Германија.

Министерството за надворешни работи одби да даде коментар.
XS
SM
MD
LG