Достапни линкови

Оланд и Меркел го повикаа Путин да го поттикне дијалогот


Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел го повикаа денеска рускиот претседател, Владимир Путин да повика на продолжување на преговорите во Украина и да апелира кон сите страни да прекинат со судирите. Ова е соопштено од канцеларијата на Оланд по новиот телефонски разговор меѓу тројцата лидери. Повикот следува по изјавата на Путин дека е потребен и дијалог по прекинот на огнот.
XS
SM
MD
LG