Достапни линкови

Шефот за национална безбедност на Авганистан ќе го посети Пакистан


Шефот на Советот за национална безбедност на Авганистан наскоро ќе се направи официјална посета на Пакистан. Во соопштението од кабинетот на претседателот Хамид Карзаи на 21 јуни, стои дека тој "ќе се сретне со шефот на пакистанскиот Совето за национална безбедност и ќедискутираат за антитерористичките напори во регионот." Нема понатамошни детали. Разговорите се очекува да фокусираат и на тоа како да се заштитат цивилите во областите на двете страни на границата во услови на континуирана пакистанска офанзива против талибанците во северен Вазиристан. Илјадници луѓе избегале во Авганистан за да го избегнат насилство во Северен Вазиристан.
XS
SM
MD
LG