Достапни линкови

САД-нуклеарните преговори тешки, но конструктивни


Шефот на преговарачкиот тим на Вашингтон, Венди Шерман
Шефот на преговарачкиот тим на Вашингтон, Венди Шерман по завршувањето на средбата помеѓу Иран и шесте светски сили во Виена изјави дека разговорите биле тешки, но конструктивни. Но, според неа, се уште не е јасно дали Иран е навистина подготвен да ги преземе сите неопходни чекори со цел да го убеди светот дека неговата нуклеарна прогама ќе биде само во мировни цели.
Портпаролот на ЕУ, Мајкл Ман изјави дека повторните преговори ќе се одржат на 2 јули, при што земјите го зпаочнале процесот за изготвување на конечниот договор со цел да се стави крај на спорот за нуклеарната програма на Техран.
XS
SM
MD
LG