Достапни линкови

Поповски и Јолевски-Македонија подготвена за влез во НАТО


Министерот за надворешни работи, Никола Попоски.
Министрите за надворешни работи и за одбрана, Никола Попоски и Зоран Јолевски, денеска на средбата со амбасадорите на земјите-сојузници на НАТО порачале дека Македонија е подготвена за членство во Алијансата и дека очекуваат покана на претстојниот Самит во септември во Јужен Велс.
Попоски изјавил дека недостасува согласноста од Грција и постои убедување дека напорите што ги вложува Македонија се особено значајни. Но, според него не постои убедување дека во Грција има клима и политичка посветеност да се надмине спорот со името. Попоски и Јолевски учествуваа на редовниот годишен состанок на Северно атлантскиот совет на НАТО со Македонија.
XS
SM
MD
LG