Достапни линкови

Порошеко најавува прекин на огнот во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко
Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека претседателот Петро Порошенко наскоро ќе потпише декрет за прекин на огнот. Во соопштението објавено на веб страната на министерството е наведено дека со прекин на огнот, „терористите“ ќе можат да го положат нивното оружје и тие што тоа нема да го сторат ќе бидат убиени.
Според неофицијалниот план објавен во медиумите, планот предвидува создавање на десеткилометарска тампон зона на границата со Русија.
XS
SM
MD
LG