Достапни линкови

Карзаи побара ОН да се вклучат во изборниот процес


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на гласањето на изборите
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави денеска дека ги повикал ОН да интервенираат во претседателските избори, по наводите за масовни нерегуларности од страна на еден од кандидатите, Абдула Абдулах. Според соопштението, Карази се согласува со тврдењата на Абдулах дека ОН треба да се вклучат во процесот, што би претставувало позитивен исчекор. Абдуалах, кој победи на првиот изборен круг побара од ОН да се вклучат во мониторингот на пребројувањето на гласовите.
XS
SM
MD
LG