Достапни линкови

САД-Русија испорачала тенкови за сепаратистите во Украина


Американски официјален претставник соопшти дека Вашингтон има информации дека Русија планира да распореди дополнителни тенкови на сепаратистите во источна Украина. Според него, тенковите биле вчера испорачани од југозападниот дел на Русија.
Претставникот, кој сакал да остане анонимен порачал и дека украинските власти денеска ја информирале ЕУ и димпломатите на Г7 за дополнителната воена опрема која Русија им ја обезбедува на сепаратистите.
XS
SM
MD
LG