Достапни линкови

ОН бараат ембарго за набавка на оружје во Сирија


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун го повика Советот за Безбедност да и воведе ембарго на Сирија за набавка на оружје. Според него, странските сили кои и доставуваат оружје на земјата се неодговорни и порача дека Сирија денес е пропадната држава.
Воедно, Бан Ки Мун ги поздрави неодамнешните контакти помеѓу Иран и Саудиска Арабија и изрази надеж дека тие ќе изградат доверба и дека ќе го променат правецот на нивната деструктивна конкуренција во Ирак, Сирија, Либан и насекаде.
XS
SM
MD
LG