Достапни линкови

Новинари бараат деблокада на сајтови во Таџикистан


Таџикистанските медиумски организации побараа од властите да го одблокираат пристапот на домашни и меѓународни сјатови за вести. Во заедничко соопштение, оргнизациите наведуваат дека забранетиот пристап на Јутјуб, Гугл и Тојњуз претставува прекршување на правото на граѓаните за пристап на информации.
Сајтовите не се достапни во Таџикистан од 9 јуни. Репортери без Граници и ОБСЕ претходно ги повикаа властите да дозволат пристап до сајтовите.
XS
SM
MD
LG