Достапни линкови

Жртви и од двете страни во борбите во источна Украина


Во источна Украина и денеска се воделе жестоки борби меѓу украинските сили и рпо-руските сепаратисти, главно во регионот на Доњецк. Во битките учествувале околу 4 илјади сепаратисти, а украинската армија била подржана од тенкови и артилерија. Украински офицери тврдат дека им нанеле тешки загуби на бунтовниците, а загинале и неколкумина украински војници. Борбите започнаа од вчера откако про-руските сепаратисти одбија да го положат оружјето, што беше дел од планот на претседателот Петро Порошенко за мировни преговори.
XS
SM
MD
LG