Достапни линкови

Бројката на војници во Авганистан не е конечна


Советникот за национална безбедност на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Рангин Дадфар Спанта
Советникот за национална безбедност на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Рангин Дадфар Спанта изјави дека се уште не е донесена одлука за бројката на американски војници кои ќе останат во земјата по 2016 година. Тој за Радио Слободен Авганистан го коментираше соопштението на американскиот претседател Барак Обама и дека не е конечна одлуката бројката на војници во Авганистан по 2016 да биде намалена на 1000.
Спанта потенцира дека во договорот за безбедност постои одредба според која, одлуката ќе биде донесена во зависност од ситуацијата во Авганистан и дека властите ќе бидат обврзани да дозволат дополнителен број на војници доколку е потребно.
XS
SM
MD
LG