Достапни линкови

САД-Kритика за човековите права во Иран


Сослушување на американскиот конгрес
Неколку американски законодавци упатија критика за прекршувањата на човековите права во Иран, вклучувајќи ја егзекуцијата и гонењето на религиозните малцинства и на хомосексуалците. Критиките беа изнесени на конгресното сослушување фокусирано на човековите права во Иран под лидерството на претседателот Хасан Рохани, кој ја презеде функцијата пред една година.
Републиканскиот конгресмен Тед Дојч изјави дека човековите права не смеат да бидат заборавени во преговорите со Иран. САД и другите светски сили преговараат со Иран за нуклеарната програма на земјата.
XS
SM
MD
LG