Достапни линкови

Порошенко-Украина ќе го потише договорот со ЕУ


Украинскиот претседател Петро Порошенко
Западно ориентираниот украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека ќе потпише клучниот договор за трговија и економска соработка со ЕУ на 27 јуни во Брисел. Претходните украински власти, кои беа поддржани од Кремљ во ноември одбија да го потпишат Договорот за Асоцијација и Стабилизација со ЕУ, што предизвика насилни протести во земјата по кои беше соборен претседателот Виктор Јануковиќ. Порошенко го даде коментарот за време на претставувањето на новиот министер за надворешни работи Павел Климкин.
XS
SM
MD
LG