Достапни линкови

Филипе Шести-верувам во единството на Шпанија


Шпанскиот крал Филипе шести со неговиот татко Хуан Карлос
Новиот крал на Шпанија, Филипе Шести, откако денеска формално беше устоличен ја искажа љубовта кон земјата и неговата верба во единството на Шпанија, и покрај тоа што богатиот североисточен регион на Каталонија бара референдум за независност. Кралот подоцна поминал низ улиците на Мадрид каде го пречекале илјадници граѓани кои го вееле шпанското знаме.
Церемонијата се одржа во парламентот на Шпанија, без големи приеми на кралски семејства или шефови на држави или влади и без парада.
XS
SM
MD
LG