Достапни линкови

Нови луѓе на неколку клучни позиции во Украина


Украинскиот парламент денеска ги одобри номинациите на претседателот Петро Порошенко за неколку клучни позиции.
Павло Климкин, досегашен украински амбасадор во Германија, е нов министер за надворешни работи. Климкин имаше клучна улога во преговорите со Европската Унија за договорот за асоцијација и слободна трговија, кој Украина треба да го потпише до крајот на месецов.
Виталиј Јарема е назначен за главен обвинител, кој треба да има клучна улога во битката против корупцијата, а Валерија Хонтарева доаѓа на чело на Централната банка.
XS
SM
MD
LG